Sipariş Sonuçlandırma / Sipariş İptali /Sipariş Sorgulama

Sipariş oluşturduğunuz altyapı 7/24 otomatik ve tamamen sistem kontrolü ile sonuçlanmaktadır.

1- Bir sipariş oluşturduğunuzda aynı kullancıya veya aynı bağlantıya , aynı tür hiç bir sipariş girmeyiniz. Girilen tüm siparişler sizin kontrolünüzde olup hatalı ve sonuçlanmamış sipariş üzerine girilen siparişler sizin sorumluluğunuzdadır.

2- Bir sipariş hatalı bir bağlantı , hatalı bir içeriğe veya gizlenmiş bir kaynağa ulaşıyor ise bu sipariş sizin kontrolünüz'de olup hatalı ve sonuçlanmamış olur ise sizin sorumluluğunuzdadır.

3- Bir sipariş üzerinde hiç bir kullanıcı kaynaklı problem olmadan ''Site İade Politikaları'' gereği iade şartlarını karşılıyor ise 72 saat süre sonunda koşulsuz iade sağlanmaktadır.

4- Bir sipariş yanında yer alan süre içerisinde başlamaktadır. Eğer başlamadıysa ve hala bir değişim olmadıysa bunu ''Destek Talebi Oluştur'' kısmından bize bildirebilirsiniz.

5- Bir sipariş şu şekilde sonuçlanabilir ; Tamamlandı , Kısmi Tamamlandı , İade Edildi. Bunlar dışında yer alan sipariş detayları , siparişin henüz sonuçlanmadığını göstermektedir. Hatalı bir sonuçlanma yaşar iseniz siparişin üzerinden en geç 12 saat geçmeden haber veriniz. 24 Saati geçen ve hatalı sonuçlanan siparişler sizin kontrolünüz'de olup hatalı sonuçlanmalar iade koşullarını karşılamamaktadır.